Doğal afetler 2020’de 268 milyar dolarlık ekonomik hasar yarattı: İzmir depremi en fazla can alan deprem oldu

 2020 yılında meydana gelen doğal afetler 268 milyar dolarlık küresel ekonomik hasara sebep olurken, toplam hasarın yalnızca 97 milyar doları sigortalıydı. Yıl genelinde gerçekleşen doğal afetlerde en fazla can kaybı yaşanan deprem ise İzmir depremi oldu.

2020 yılı modern tarihin en zorlu yıllarından biri olarak kayıtlara geçti. Kritik boyutta insani ve finansal etkileri olan salgının ve ortalamanın üzerinde sayıdaki doğal afetin yaşandığı 2020 yılının ardından tüm dünya, yanıtlanması gereken çok sayıda soru ile 2021 yılına girdi. Dünya genelinde farklı ölçek ve etkilerde afetler meydana gelmiş olsa da 2020 yılında en fazla doğal afet ABD’de kaydedildi. 30 fırtına, 6’sı büyük olmak üzere toplam 19 kasırga ile rekor kıran Atlantik Kasırga Mevsimi sırasında büyük kayıplar yaşandı. Kasırgalar, kaydedilen en pahalı sezon olan 2011’i geride bıraktı. Bu büyük hasarların ardından Amerikalı sigorta şirketleri zorlu bir yıl geçirirken, dünyanın geri kalanı da benzer bir yıl yaşadı.

Asya kıtasına bakıldığında ise Güney Asya’nın bazı bölgelerinde, yıllardır görülen (özellikle Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore’de) en şiddetli muson mevsiminde yaşanan yağışlar geniş çaplı sellere neden oldu. Avustralya’da ise birden fazla kez yaşanan dolu fırtınaları kıtanın büyük metropollerini vurdu. Kuraklığın yarattığı koşullar Güney Amerika’nın bazı kısımlarını harap etti. Avrupa ise son 10 yılın en maliyetli kış fırtınasına ev sahipliği yaptı. Birkaç Afrika ülkesi ise büyük sel felaketlerinin ardından yüksek hasarlar yaşadı. 2020 yılı içerisinde meydana gelen bu afetler, COVID-19 sürecinin de getirdiği zorluklar ile ülkelere daha zorlu bir süreç yaşattı. Sigorta pazarları, birden fazla büyük ölçekli doğal afetin yarattığı yıkımlarda hasar süreçlerini hızlandırmaya çalışırken, COVID-19 ile ilgili olaylardan kaynaklanan davalar, kesintiye uğramış tedarik zinciri nedeniyle artan maliyetler ve diğer zorluklar ile karşı karşıya kaldı. 2020’de doğal afetlerin öğrettiği bir gerçek ise eş zamanlı doğal afetlerin nasıl büyük küresel etkilere ulaşabileceğiydi. Bu eş zamanlı olaylar, büyüyen veya ortaya çıkan yeni risklerle karşı karşıya kalmak, aynı zamanda sigortacıları daha iyi planlama yapmaya ve müşterilerine daha iyi bir hasar deneyimi sunmaya zorluyor.kaynak sigortacı gazetesi

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(543)322-7973